W piątek, 20 marca 2020 r. Premier Rady Ministrów ogłosił wprowadzenie stanu epidemii w kraju. W związku zobecną sytuacją związaną z koronawirusem Premier RP i Minister Edukacji Narodowej podjęli decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w szkołach do 10 kwietnia 2020 r.
W myśl wytycznych MEN - zawieszenie pracy szkoły nie oznacza ferii - to czas, który należy poświęcić na realizację zadań związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i edukację . Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładacie w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z was łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Apeluję o pełną współpracę w tym zakresie uczniów, rodziców i nauczycieli.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. opracowujemy zasady realizacji podstawy programowej w tym okresie. Niebawem dostaniecie informację, jak będzie dalej wyglądał plan zajęć, tryb nauki i ocenianie uczniów z pracy w domu.
Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej, Dyrektor i nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby ten trudny czas nie był w sensie edukacyjnym czasem straconym. Nauczyciele wspierają swoich uczniów w nauce i poprzez e-dziennik przekazują materiały do samodzielnej pracy w domu. Pomagają uczniom w uzupełnianiu wiadomości lub rozwijaniu kompetencji przy wykorzystaniu dostępnych pomocy dydaktycznych i materiałów rekomendowanych przez MEN.
W tym celu zostaną wykorzystane: dziennik elektroniczny (komunikator), strona internetowa szkoły, e-mail, Messenger, WhatsApp, itp. Uprzejmie proszę o uważne śledzenie informacji pojawiających się na e- dzienniku , stronie internetowej szkoły i bezwzględne dostosowanie się do zawartych tam rekomendacji dotyczących samodzielnej pracy uczniów w domu.
Wsparcie rodziców jest kluczowe
Bez odpowiedniego podejścia rodziców edukacja w trybie zdalnym może być trudna lub stresująca dla dziecka. Rodzice, których ta nietypowa sytuacja często też zmusza do pozostania w domu, mają szansę znacznie bardziej niż na co dzień włączyć się w proces edukacyjny dzieci. A przede wszystkim inaczej.
Przy odpowiednim wsparciu rodziców dziecko może także wykorzystać czas przymusowej absencji w szkolnych murach na tworzenie własnych projektów czy rozwój zainteresowań, wynikających z motywacji wewnętrznej i chęci do działania.
W sytuacji, gdy szkoła jest zamknięta, ale oczekuje się od ucznia, by wywiązał się ze swoich obowiązków szkolnych, powstają warunki do samodzielnego wyznaczania sobie mniejszych i większych celów, stawiania przed sobą wyzwań, planowania swojego czasu i przestrzeni do rozwoju. Jest to okazja do budowania odpowiedzialności za uczenie się i własny rozwój.
Bardzo proszę Rodziców o wsparcie swoich Dzieci. Przypominam o przestrzeganiu zasad higieny. Proszę o zachowanie zasad kwarantanny domowej. W tym trudnym okresie najważniejsze jest zdrowie naszych rodzin- dlatego przede wszystkim tego życzę Państwu.
Dyrektor Szkoły B. Krzemińska
Wskazówki dla Rodziców
Zgodnie z sugestią Ministra Edukacji Narodowej kierujemy do Państwa informację na temat profilaktyki zdrowia Dzieci w czasie kwarantanny domowej.
W związku z przejściem szkoły w tryb online zamieszczamy rekomendacje dotyczące zdrowia Dziecka. To nietypowa sytuacja dla Państwa i Dzieci.
Zachowanie spokoju będzie miało duży wpływ na odporność zarówno psychiczną, jak i fizyczną.
Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga szczególnej troski wobec Dzieci.
Poniżej przesyłamy wskazówki:
1. OBSERWUJMY - siebie i nasze dzieci.
2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY.
(przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się z naszym dzieckiem podzielić. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie - dzieci lubią upewniać się, że mówimy prawdę.)
Dużo z dzieckiem rozmawiajmy, uświadamiajmy, skąd ta nagła przerwa, która wcale nie jest czasem ferii czy wolnego od nauki.
3. MÓWMY SZCZERZE: „NIE WIEM”.
Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie!
4. ROZMAWIAJMY, JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM.
Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój.
Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby z nimi sobie radzić!
Dajmy dziecku czas na trudne emocje.
5. INFORMUJMY, ŻE AKTUALNE OGRANICZENIA NIE BĘDĄ TRWAĆ WIECZNIE.
6. STARAJMY SIĘ BYĆ SPOKOJNI- Nie panikujmy.
7. ZADBAJMY O POTRZEBY DZIECI !
Rówieśnicy są bardzo ważni! Pamiętajmy o nowych technologiach - to dobry moment, żeby z nich również korzystać.
8. ZACHĘCAJMY
Dobrym pomysłem jest zachęcanie, by dziecko samodzielnie starało się opracować plan dnia czy całego tygodnia. Planowany czas powinien uwzględniać zarówno wymagania szkolne, jak i zainteresowania ucznia.
9. UCZMY SIĘ RAZEM ZDROWYCH NAWYKÓW I BĄDŹMY WZOREM DO NAŚLADOWANIA.
10. PRACUJMY Z DZIECKIEM
Tutaj pojawiają się nowe możliwości, rodzic może wspólnie z uczniem poszukać pomocy dydaktycznych dostępnych online, niezbyt często wykorzystywanych w szkole źródeł wiedzy, takich jak np. filmy dokumentalne, wypowiedzi ekspertów, a nawet aplikacje na telefon czy gry edukacyjne.
11. DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W SIECI.