• Pedagog szkolny

• Zelmanowska Joanna

GODZINY PRACY SPECJALISTÓW

Do zadań pedagoga w szkole należy w szczególności:

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji,

zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły i placówki.

1. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły.
        2. Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
        3. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
        4. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku  szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
        5. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
        6. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
        7. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w:
          1. rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły
          1. udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

DROGI UCZNIU

zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

• jesteś samotny i czujesz , że nikt cię nie rozumie
        • nie potrafisz porozumieć się z kolegami, nauczycielem
        • masz problemy rodzinne i nie wiesz jak je rozwiązać
        • znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej
        • chciałbyś z kimś porozmawiać
        • chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób
        • masz trudności z nauką